STATUTI KOMUNA KOPER
ISBN: 978-961-6732-68-0

Znanstvena monografija Statuti komuna Koper osvetljuje ne le zgodovinsko, temveč tudi pravno, sociološko in etnološko poveden odsek preteklosti istrskega polotoka v srednjeveškem in zgodnje novoveškem obdobju. Prinaša analizo temeljnih značilnosti oblikovanja srednjeveških mestnih statutarnih pravil na območju severovzhodnega Jadrana s posebnim poudarkom na koprskih statutih. Eno od avtorjevih izvirnih zaslug, ki je sestavni del njegovega doslednega in dolgoletnega črpanja iz arhivskih fondov, pomeni ponovno odkritje kodeksa koprskih statutov iz leta 1423 in drugih sorodnih dokumentov. Glavnino omenjenega gradiva hrani Državni arhiv v Benetkah (ASVe). Temelj raziskave ponuja Stari arhiv koprskega komuna (it. Antico Archivio Municipale di Capodistria), ki je bil leta 1944 odpeljan v Italijo, a je od leta 2016 ponovno dostopen v omenjenem beneškem arhivu.

MEDNARODNA KONFERENCA Facing Foreigners in Urban Early Modern Europe: Legislation, Deliberation, Practice

Obveščamo vas, da bo
od 27. do 29. novembra 2024
na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru
potekala mednarodna konferenca z naslovom


Facing Foreigners in Urban Early Modern Europe: Legislation, Deliberation,Practice
(Soočanje s tujci v urbani zgodnje novoveški Evropi: zakonodaja, deliberacija, praksa),
ki jo organizirata
Oddelek za zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru
ter
Inštitut IRRIS za raziskave, razvoj in strategije družbe, kulture in okolja.



Na konferenci bo sodelovalo 35 predavateljic in predavateljev iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Avstrije, Madžarske, Slovaške, Poljske, Norveške, Finske, Črne gore, Albanije, Španije, Turčije, Romunije, Velike Britanije in ZDA, ki bodo obravnavali spremembe v definiciji tujstva ter običaje in zakonodajo od srednjega do zgodnjega novega veka; ekonomski, kulturni, demografski in politični pomen ter vlogo tujcev; razloge za njihovo priseljevanje in vrste njihove mobilnosti; kategorije tujcev; njihov socialni status in odnose z domačini glede na socio-politične razmere, odnose do politik vključevanja in izključevanja. O tej tematiki, s posebnim poudarkom na sodobnih migracijah v Evropo, bo več kot 100 udeležencev razpravljalo tudi na interdisciplinarno zasnovanih delavnicah, na katerih bodo primerjali različne prakse vključevanja, odnos večinske skupnosti do tujcev ter preobrazbe podobe tujca z zgodovinskega, sociološkega, politološkega in kulturološkega vidika.


Konferenca je odprta za splošno in akademsko javnost. Konference se lahko udeležite osebno ali na spletu.


Več o konferenci v priloženih programih v slovenskem in angleškem jeziku, ter v programu z izvlečki prispevkov govorcev.


 

 

Konferenca je del raziskovalne mreže COST Action CA22149 Research Network for Interdisciplinary Studies of Transhistorical Deliberative Democracy (CHANGECODE), ki jo financira Evropska unija, in raziskovalnega projekta J6-4603 Soočanje s tujci v mestih Zgornjega Jadrana na prehodu iz srednjega v zgodnji novi vek, ki ga sofinancira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).